Конспект тренінгу «Ми хочемо бути здоровими»
Мета: формувати
навички ведення здорового способу життя, розвивати вміння аналізувати ситуації
ризику для здоров’я, робити правильний вибір; розкрити наслідки тютюнопаління
для організму людини, сприяти профілактиці шкідливих звичок.
Завдання:
- Визначити,
що таке здоров’я та фактори впливу на нього;
- розкрити
можливі перешкоди на шляху до здорового способу життя;
- окреслити
причини, чому підлітки починають палити;
- визначити
ставлення учнів до тютюнопаління,
- показати
наслідки тютюнопаління для організму;
- допомогти
учням сформувати правильне і свідоме ставлення до свого здоров’я;
- сприяти
активній життєвій позиції школярів.
Обладнання: ватман,
паперові метелики-стікери, паперові квіти, скотч, картки із завданнями,
фломастери, паперові хмарки, сонце.
ХІД ЗАНЯТТЯ
- Вітання. Вправа «Продовжи речення». (2 хв.)
Мета:
налаштувати на роботу, створити доброзичливу атмосферу.
Учасники сидять у
колі. Тренер пропонує продовжити фразу «Я (ім’я). Моя найбільша мрія…»
Обговорення: тренер звертає увагу, чи мріє хтось з учасників бути
здоровим і підводить до думки, що здоров’я – головне у житті людини.
- Повідомлення теми заняття.
- Очікування. Вправа «Метелики». (2 хв.)
Мета:
визначити очікування учасників від заняття.
Обладнання:
паперові метелики-стікери.
Учасники пишуть на стікерах у формі метеликів
очікування від заняття, зачитують і кріплять їх на дошку.
- Прийняття правил роботи групи. (1 хв.)
Обладнання: плакат з правилами
роботи.
Хід виконання: тренер зачитує готові правила, при необхідності
вони доповнюються. Учасники обговорюють і приймають правила.
- Мозковий штурм «Що таке здоров'я». (3 хв.)
Мета:
визначити, що учні знають про здоров’я, налаштувати їх на роботу, показати, що здоров’я – це
важлива річ у житті людини.
Обладнання: сонечко
на плакаті.
Тренер: Розказуючи про
мрії, ми дійшли висновку, що не тільки можна мріяти про матеріальні речі, а й
про те, чого не можна купити за гроші. Наприклад, це здоров’я людини. Давайте
визначимо, що ж для вас є здоров’я, які асоціації воно викликає у вас?
Учасники
говорять свої думки, виходять по черзі і записують на промінчиках сонця свої
асоціації.
Потім,
обов'язково зауваживши різноманітність і важливість всього сказаного учасниками,
він пропонує на додаток визначення поняття здоров'я, сформульоване Всесвітньою
організацією охорони здоров'я (на дошці).
Здоров'я — це стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб або фізичних вад.
- Слухання та обговорення змісту суфійської притчі «Крамничка можливостей». (3 хв.)
Мета: підвести учасників до
думки, що кожен має можливості для реалізації у житті, в т.ч. і для ведення
здорового способу життя.
Одного разу чоловікові наснилося, начебто він ішов
містом і зайшов до крамнички. Чоловік довго ходив між полиць, де лежали різноманітні
овочі та фрукти. Вони приголомшили його своїм незвичайним виглядом, яскравими
кольорами, вишуканими пахощами. Але варто було чоловікові взяти з полички плід,
як він одразу перетворювався на крихітне зернятко. Тоді він вирішив звернутися
до продавця:
— Дайте мені, будь ласка, ось той фрукт.
Але господар відповів:
— Ми не продаємо плодів, ми торгуємо насінням.
Запитання для обговорення:
-Яка головна думка цієї притчі? (кожен має у своєму житті чимало
можливостей, їх варто реалізувати).
- Що треба зробити чоловікові, щоб виростити із зерняток плоди?
-Що може перешкодити цьому?
- Мозковий штурм «Що може перешкодити людині бути здоровою?» (2 хв.)
Мета: визначити основні фактори, що шкодять здоров’ю людини.
Обладнання: паперові хмарки, на яких записуються думки учасників.
Хід виконання: тренер записує думки на хмаринках, які клеяться на плакат поряд з
сонечком.
Особлива увага звертається на шкідливі звички
(тютюнопаління).
- Інформаційне повідомлення. (1 хв.)
Віковий період від 12 до 25 років
характеризується інтенсивною роботою над формуванням своєї особистості,
виробленням стилю поведінки. Це час пошуку молодими людьми відповідей на різні
питання; творчій активності; початки трудової діяльності.І я спробую розповісти
про можливі небезпеки для вашого здоров'я на майбутній життєвій дорозі, щоб ви
знали, чого слід остерігатися.
Чи знаєте ви?
Тютюнопаління –найпоширеніша у
всьому світі шкідлива звичка.
За даними Всесвітньої організації
охорони здоров’я (ВООЗ) у світі не менше 1,1 мільярду людей, які палять – це
приблизно одна третина дорослого населення планети. Щороку від хвороб,
пов’язаних з тютюном, помирають чотири мільйони людей, або одна людина кожні
вісім секунд. Україна займає 17 місце в списку країн – лідерів за кількістю
курців.
Кожен четвертий підліток в
Україні викурює першу цигарку у віці 10 років.
- Займи позицію. «Що я знаю про тютюнопаління» (3 хв.)
Мета:
визначити рівень знань учнів про наслідки тютюнопаління, виправити хибні
уявлення.
Хід
виконання: Учасники стають у шеренгу, тренер зачитує їм запитання, якщо
учасники вважають, що це правильне ствердження, то роблять крок вперед, якщо не
згодні – крок назад.
Запитання:
1. Паління допомагає
розслабитися, коли людина нервує.
2. У легенях людини, що
викурює щодня протягом року пачку цигарок, осідає один літр тютюнової смоли.
3. Завжди можна з легкістю самостійно кинути
палити в будь-який час.
4. Однієї пачки цигарок достатньо, щоб
участився пульс, підвищився кров’яний тиск, порушилося нормальне
кровопостачання і циркуляція повітря в легенях.
5. Тютюнопаління є однією з
основних причин захворювань серця.
6. Hемає нічого страшного,
якщо підлітки «бавляться» цигарками, вони легко можуть зупинитися до того, як
паління стане звичкою.
- Вправа «Цукерки». (3 хв.)
Мета:
визначити, чому підлітки починають палити.
Обладнання:
пластилінові цукерки у обгортках.
Хід вправи. Тренер «пригощає»
учасників цукерками.
Обговорення:
-
Подивіться,
чи їстівні вони?
-
Чи
сподобались би вам такі цукерки?
-
Чи взяли
б ви ще, якщо вам цукерка не сподобалась? (можна запропонувати)
Тренер: перша сигарета залишає у людини неприємний присмак і
також рідко подобається перша спроба тютюнопаління. Але чому ж тоді підлітки
роблять повторні спроби покурити?
Учасники усно висловлюють свої думки.
- Перегляд фільму про тютюнопаління «Дітлахи. Шкідливі звички» (3 хв.)
Мета:
показати основні причини, чому підлітки починають палити.
Обговорення:
-
Чи
згодні ви з побаченим? Чому?
- Перегляд фільму про шкідливі речовини, що містяться у цигарках. (4 хв.)
Мета: розкрити
негативні наслідки тютюнопаління для організму.
Обговорення:
-
Чи стала б людина використовувати
всі ці речовини, якби вони були у їх звичному вигляді, а не у гарних пакунках?
- Робота у парах над проблемними питаннями. (5 хв.)
Мета: формувати негативне
ставлення до тютюнопаління, вміння приймати рішення на користь здоров’я.
Хід вправи: учасники об’єднуються
у пари, кожна пара отримує картку із запитанням. Протягом хвилини потрібно
обговорити і висловити свою думку щодо ситуації.
Запитання:
1-
Що робити, коли тобі пропонують
сигарету?
2-
Ваш друг почав палити і ви дізнались про це.
Ваші дії?
3-
Ви їдете у таксі, водій вирішив закурити. Ваші
дії?
4-
В твоїй компанії всі палять, крім тебе. Твої
дії? Який вибір ти зробиш і чому?
5-
Сигарета – красивий атрибут і дань моді. Чи
згодні ви? Ваші думки.
6-
Чому державі вигідно, щоб люди курили?
Обговорення:
-
Чи важко вам було приймати
рішення? Чому?
14. Вправа-тест «Пасивне куріння». (3 хв.)
Мета: визначити поведінку учнів у ситуації, коли
поряд хтось палить, допомогти учасникам уникати пасивного куріння.
Обладнання: роздруковані бланки із запитаннями.
Тренер: Тютюновий дим шкідливий для
здоров´я курців і тих, хто
перебуває поруч. Вдихання диму тими, хто
не курить, називається пасивним курінням. Оцініть ситуації та оберіть
варіант, який допоможе уникати пасивного куріння.
1) Ви з друзями
сидите на лавочці у своєму дворі. Поруч сів дорослий чоловік із цигаркою. Ви:
а ) продовжите
сидіти на цій лавочці;
б ) підете в
інше місце.
2) Ви з друзями
збираєтесь їхати ліфтом, але в кабіні стоїть людина з цигаркою. Ви:
а) зайдете
в ліфт;
б) підете
сходами.
3) Ви з батьками
зайшли до кафе. В одній залі
висить знак «Куріння заборонено». Ти:
а) запропонуєш сісти
там, де цього знаку не має;
б) сядеш там, де
він є.
Тренер: Якщо ваш вибір – лише варіант «Б», - ви вмієте уникати пасивного куріння.
15. Робота у групах «Ваші думки». (5
хв.)
Мета: закріпити матеріал про
шкідливий вплив тютюнопаління, визначити його дію на організм людини, виділити
переваги здорового способу життя, знайти альтернативу тютюнопалінню.
Обладнання: аркуші з завданням,
фломастери.
Хід виконання. Учасники об’єднуються у 3 групи. Кожна отримує аркуш із завданням.
Потрібно обговорити і висловити думки. Далі кожна група передає аркуш по колу.
Таким чином, всі учасники мають змогу подумати над всіма проблемами. По
закінченню вправи кожна група презентує, що вийшло.
Запитання:
1.Наслідки тютюнопаління
2. Чим палити, краще…
3. Переваги здорового способу життя
Обговорення:
-
Чи важко вам було виконувати
вправу?
-
Що викликало труднощі?
-
Які почуття у вас виникли по
закінченню вправи?
16. Вправа «Квітник здоров’я». (4
хв.)
Мета: формувати ціннісне
ставлення до свого здоров’я.
Обладнання: паперові квіти на
клейкій основі, ручки або фломастери.
Хід вправи: учасникам на квітках пропонується записати: своє ім’я (у
центрі), а на пелюстках – розробити рекомендації по збереженню власного
здоров’я. Зачитують записане і розміщують на плакаті.
17. Робота над очікуваннями. (1 хв.)
Хід вправи: в кого очікування справдились – прикріплюють метелика на квітку
свого здоров’я.
18. Психологічне розвантаження.
Вправа «Дотягнутись до зірок» (2 хв.)
Учасники сидять в колі, заплющують очі, пропонується тричі
глибоко вдихнути і видихнути. Відтак уявити над собою зоряне небо, підвести
голову і роздивитися на ньому яскраву зірку, яка символізує заповітну мрію.
Розплющити очі, простягнути руки якнайвище, "зняти" зірку з неба і
"сховати" її у своєму серці. Висновок: «Не відмовляйтеся від своїх
мрій, йдіть до них крок за кроком». Зміцнюйте своє здоров’я та вірте у свої сили!

0 коммент.:
Дописати коментар